Još toga otkrivam ovih dana

Razglednice

18 June 2011

Ove godine prvi put učestvujemo u razmeni razglednica za porodice (International postcard swap for families). Baner sam videla kod mame Ane, a ostalo je išlo samo od sebe.

Poslali smo i dobili pet divnih razglednica (po neku sliku i olovku pride), deca su postavljala bujice pitanja, bili smo kreativni u crtanju i fotografisanju.
Pri tom ste obavezni da preporučite jednu ili više knjiga koje vaša deca vole da čitaju. Mi smo napravili dugačku listu od nekoliko omiljenih, onda sam izdvojila autore sa naših prostora, na kraju smo završili sa jednom koja je ovih dana veoma aktuelna. Ostale ostavljam za naredne godine :).

Ideja koja mi se od starta vrzma po glevi je da o svakoj od zemalja u koje smo poslali i iz kojih su nam stigle razglednice, naučimo po nešto. Gde se nalazi, kako izgleda zastava, nacionalna nošnja, zgrada po kojoj je poznata, životinja, muzika i instrument... sve ono što mogu da nauče na zanimljiv način. Na blogu Leptir deca su baš na taj način učila o Aziji, i o planeti Zemlji, a mnoge informacije možete da prikupite na Activity village.

Za početak smo deci kupili globus i Niki ga je nekoliko noći koristio i za uspavljivanje. Jasno vam je da su oduševljeni.


Umetnici su od kuće poneli po olovku, gumicu i blokčić. Ispred dve zgrade smo se zaustavili, našli klupicu ili žardinjeru i mali umetnici su dobili zadatak da nacrtaju zgradu Skupštine i crkvu Svetog Marka. To smo kasnije lepili na hamer A4 formala, zajedno sa fotografijama koje smo napravili i dečijim autoportretima. Još po koja reč i nama i Beogradu, i poslali smo to u svet. Doduše još nam niko nije poslao odgovor, ali deca su uživala, a to je najvažnije!


Prošlog vikenda, tačnije u nedelju, u okviru izložbe Centra za promociju nauke, na Kalemegdanu smo crtali i pravili kolaž razglednice na koje smo lepili fotografije nekih zgrada Novog Beograda. Već vidim kako naša mala dela odlaze kod onih drugara koji su nam na svojim razglednicama ostavili adresu.


Obišli smo i izložbu ruske fotografije, možete je videti do kraja leta, a preporučujem kao OBAVEZNO.

Ovo je godina šuma

05 June 2011

Slikarski probor u ruke i spremite se da, radosno i snažno, hodate sa drvećem. Zahvaljujući nekim kreativcima saznali smo...

XIII MEĐUNARODNI LIKOVNI KONKURS RADOST EVROPE 2011
Tema 42. susreta dece Evrope je "Kad bi drveće hodalo", i nagrađuju se radovi u okviru 4 starosne kategorije, u pojedinačnoj i grupnoj konkurenciji. Prva od njih je je uzrast 5 i 6 godina.

Napomena: ne slati skulpture, keramiku, mozaik, kolaže i slične tehnike, neće se primati zbog mogućeg oštećenja. Radovi ne smeju biti veći od 50x70cm (B2 format).
Slanje radova: rok je 15. jul; na adresu Dečijeg kulturnog centra Beograd (Takovska 8, 11000 Beograd, Srbija).
Zanimljivo: Duško Radović je, povodom održavanja prvog Susreta dece Evrope, sačinio "Rečnik prijateljstva" izabravši 15 "najlepših" reči za decu:
  1. dete
  2. Evropa
  3. hleb
  4. igra
  5. knjiga
  6. ljubav
  7. majka
  8. mir
  9. otac
  10. pesma
  11. prijatelj
  12. ptica
  13. radost
  14. sloboda
  15. sunce
Izvor: Vreme igre, gde možete naći ostale potrebne informacije, kao i link ka propozicijama konkursa.

TEMA MESECA JUNA JE "SNAGA" na sajtu deteplus.rs

Napomena: tehnika je proizvoljna, to mogu biti crteži, ali i pesme i druga dela.
Slanje radova (mail i adresa): informišite se ovde.
Zanimljivo: zašto baš "snaga" kao tema meseca pročitajte ovde.
Izvor: Rastemo, a Lili i Marka možete videti kako se radosno igraju na jednom predivnom crtežu.

:(

Teatar senki

03 June 2011

Svetski dan zaštite životne sredine je 5. jun.
Mi smo se spremili da 4. juna u okviru akcije "Očistimo Srbiju" svi četvoro navučemo gumene rukavice i sredimo mali parkić blizu naše zgrade. A onda se Beti razbolela, dva dana se već borimo sa visokim temperaturama, Niki kašljuca... Sve u svemu, ako on bude bolje ima mama još par ideja u rukavu; ako ne, moraćemo da se zadržimo na kućnoj varijanti :( .
Kad smo kod ekologije, setila sam se nečeg što smo radili kada je bio "sat za planetu". Proveli smo je veselo kao i prethodne godine, deci se svidelo i stalno pitaju da ponovimo "onaj mrak".
Koji je ovo broj?
Teatar senki
Doduše, bajka o devojčici, gavranu i lisici (odabrala sam je bez konsultacija sa decom) zabeležila je loše kritike. Smorila ih je skroz iako je Beti nacrtala lutke za tu priliku. Ustvari, sve vreme su želeli da probaju i sami.
Ali znala sam ja da tako nešto može da se desi, pa sam pripremila i brojeve. Niki je pogađao jednocifrene, Beti dvocifrene, a za nagradu su mogli sami da izmišljaju predstavu za tatu i mamu.

Kako napraviti jednostavnu pozornicu:
Potrabni su vam: karton ili kutija, mi smo koristili poklopac neke društvene igre i flis papir.
Isecite kvadratno parče poklopca i na mestu rupe, sa unutrašnje strane kutije, zalepite flis papir.
Sveće (ili baterijsku ili stonu lampu, ali ne u noći koju ste posvetili očuvanju planete Zemlje) postavite iza kutije. Svakako budite oprezni sa postavljanjem sveća!
Zabava može da počne.
Štapići za ražnjiće, drveni brojevi ili isećeni od kartona, i eto "lutkice".
Deca ipak najveći borci za očuvanje onoga što im i pripada (vremenski) više nego nama. A verovatno i instiktivno osećaju da je nekako moraju zaštititi. Zato se nadam da će u subotu biti lepo vreme.

Još par mesta gde možete videti kako su sjajno napravili svoje predstave:
  1. Acorn pies odlično uputstvo za pravljenje lutki
  2. Bloesem kids interesantne lutke
  3. squidoo kutija i odlično uputstvo za pravljenje pozorišta
  4. mini-eco od poklopca kutije za cipele
  5. alphamom može i od platna
  6. Junior society od kutije u kojoj prodaju voće
  7. update: giverslog.com tako slatko, od platna (čak dve različite kulise, i lutke takođe)

Kolaž

02 June 2011

Mama pravila a pomagao Niki, dodavao loptu i parfem. Luda kombinacija.
A da, i dinosurusa, grrr...
Betine kreacije za narednu zimu.
Pogodite ko je ovog momka "sklepao", ups sklapao.
Zorica :)
Poreban materijal:
  • Novine, odakle ćete seći delove lica (usta, oči, nos i kosu; pazite, svako oko sečete posebno, pa kombinujete, Mama se uzvukla za taj deo.)
  • Reklamni katalozi: odeće, obuće, tašni i parfema, satova i nakita, ...
  • Makaze
  • Lepak
  • Podloga na koju lepite kod nas je bila običan papir
  • Bojice ili flomasteri, da zamažete ono što nemate, ili docrtate šta vam padne na pamet.

Odavno se ovaj post vuče i već sam mislila da ga ne objavim, kad ugledah krokotak nagradni konkurs.
Već mi neke nove ideje, slične ovoj, padaju na pamet. Igra na pravom mestu, a nagrada... od viška glava ne boli.
Pridružite se, i reciklirajte.

Životinjski svet od otisaka malih šaka

01 June 2011

3xmama sa bloga Rastemo na majskoj virtualnoj izložbi dečijih radova zadala nam je temu: šta sve možete da stvorite od otisaka dečijih dlanova, prstića ili tabana. Mi smo imali puno ideja, čak više nego što smo stigli da napravimo. Najviše zbog lepog vremena koje mami napolje, pa nije lako naterati decu da se bave bilo čim drugim sem igrom u parku.

Doduše, ideje su se deci jako svidele pa ćemo ih sigurno sprovesti u delo.


Za pravljenje otisaka koristili smo "fun poster paints", R J Gray Ltd, možete ih naći skoro svuda, u supermarketima i knjižarama. Sledeći put ću ipak da napravim boje (homemade varijanta :) ), pa ću vam preneti utiske.

Zeka
Cvet
Meduza
Leptir
Slon
Ptica
Lako se pere, ako mama pomogne.
 
Creative Commons лиценца
Ово дело је лиценцирано под условима лиценцеCreative Commons Ауторство-Некомерцијално-Без прерада 3.0 Србија. Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Serbia License.