Još toga otkrivam ovih dana

Cvetići

28 February 2010

Šta raditi sa suknjom koju vaša ćerka odbija da nosi, naviše zbog braon boje (mada je u prodavnici bila sasvim sigurna da joj se i boja sviđa i da će je nositi, pa onda osmeh)?

Čim sam videla ovaj cvet znala sam da će i moji veliki dugmići konačno naći svoj dom.

Dakle, odštampate šablon ili isečete cvet po sopstvenom crtežu, ili crtežu vašeg deteta. Ja sam koristila narandžasti filc. Akobi se koristilo veselo šareno platno cvet bi verovatno izgledao drugačije, ali sjajno. 
Mogla sam da ostavim preko filca samo ovo veliko zeleno dugme, kako god ga zašili ono izgleda dovoljno dobro. Ipak sam dodala i jedno plavo dugmence na vrh. Mali cvet i zelno dugme sam zašila na džep sa druge strane suknje, ravnoteže radi. :)

Beti doduše i nije bila oduševljena, ali videćemo, možda se predomisli dok prođu ovu kišni dani.
Za početak da najavim novi cvet, na zelenoj haljinici.
Pričaću vam i o tome.

Vuk i 3 praseta

26 February 2010


Počeli smo od nekih dana da pravimo male porodične rituale, npr. sreda popodne je rezervisana za Beli put, tamo odlazimo na čitanje knjiga. Jednom prilikom Beti je rekla: "Tamo je lepše da se čita". Hvala drugarima iz vrtića što su nam otkrili da te čitalačke avanture postoje i kod nas.
Nedelja pre podne bila je uglavnom rezervisana za pozorište. Jednom prilikom smo propustili predstavu "Tri praseta" :(, inače najviše volimo da idemo u lutkarsko pozorište "Pinokio" , i tako je počela da se rađa ideja da ipak pretstavu spremimo - kod naše kuće.
A onda sam se ja setila da je tema ovog meseca na Unplug Your Kids  spirala (spiral) i odlučila da sve što sam videla na netu ukrstim sa malo naše kreativnosti i dobre volje, dodam zrnce prave igre i tako smo konačno završili rekvizite.
Verovali ili ne deca žele da budu u publici - dakle Tata spremi prste i glas, večeras nastupamo!


Ideje smo pokupili sa sledećih blogova:
Obsessively Stitching je pravila lutkice od filca, što je bila moja prva ideja. Ovog puta sam odatle iskoristila šablon za kućicu, mada bih, da radimo ponovo, sama crtala kuće na kartonu, bez šablona ili još bolje prepustila deci da to urade! Tako bi sve bile različite što mi sada izgleda kao mnogo bolja fora.

Prvi korak je da kupite i pojedete pizzu jedan dan, a zatim da nacrtate i isečete kartonsko pakovanje u obliku 3 kućice prasića, na koje ćete lepiti šta već imate ili možete da nađete od materijala.
Evo kako je to bilo kod nas: cigle smo crtali i bojili flomasterima, slama je rafia (ili kudelja koju koriste u cvećerama kao dekoraciju, npr. obavijaju je oko ruže). Grančice možete da nađete bilo gde napolju, za lepljenje smo koristili drvofix, lepak za drvo.


Lutkice smo pravili po ugledu na Craft Jr, i to tako što smo našem uskršnjem zeki savili uši, a onda je Beti docrtala usta i za njušku roze krug sa dve crne tufne. Ostale smo pravili sada, prasiće od loptica od vate, vuka od lopte od stiropora. Trebaće vam još i one oči različitih veličina i često pominjana žica- pipe cleaner. Nju sam koristila i za vučkovu njušku i bele zube (koji se baš i ne vide, pa ih je Beti docrtavala na stiroporu flomasterom), i crveni jezik. Ruke mogu da se dodaju mada je meni i ovo bilo dosta.


Dodate i po koje kartonsko drvo, od papira ili kartona gitaru jednom od prasića, kapu građevinaru i igra može da se završi a predstava da počne. Uostalom sitne detalje smislite i dodajte sami, a ja ću vam jednom prilikom ispričati kako smo mi zamislili pozornicu.

Ako vam je ipak potrebna neka instant scenografija, evo još nekih zanimljivih prasića:
Frugal Family koristi štapiće od sladoleda,
Fun With Mama ima ideje za kućice od kesa,
na Family Fun ćete naći kako da veoma jednostavno napravite lutke za prstiće - životinje od filca,
a sigurna sam da se lako mogu naći i neka druga zanimljiva rešenja.


Srećna vam bila igra, koju god da odaberete!

Još jedna sreda

25 February 2010

...prođe. Oblačna, topla, najavljujući proleće.


Ni nalik današnjem kišnom danu. Blago onima koji ne moraju napolje, što mogu da skuvaju kaficu, podvuku se pod ćebence, puste neku laganu muziku, uzmu knjigu i uživaju. Ili ostave da ih uspavaju kišne kapi, dok se niz prozore slivaju kao talasasta zavesa.
Nama ostalima želim što više nasmejanih lica van kuće.

Knjiga

24 February 2010

Odavno se bavim pravljenjem knjiga od papirnih kesa. Prosto ne znam zašto me to tako privlači, ali jednostavno mi se sviđa i s vremena na vreme napravim po koju igrajući se sa veličinom i brojem strana. Za spajanje listova možete koristiti razne načine, internet je prepun upustava, ljudi imaju odlične ideje.

Na primer, ako iskoristite šarene papire za kopiranje i date detetu da ukrasi kartonske korice po volji, ovo može biti sjajan poklon za dete (za devojčicu naročito). Ili ako je starija, može da pravi ovakve sveščice i poklanja drugaricama. Unikatan poklon, koji se ne može kupiti.


Na netu postoji mnogo blogova o pravljenju raznih knjiga. Za mene najzanimljivije je sledeće:
  1. Prvu knjigu sam napravila skroz po ovom uputstvu (Junk Journal), ukrasila sam korice dugmićima. Ideja da se sve poveže pletenicom od plastične kese je odlična.
  2. Evo kako ja najčešće povezujem stranice; lako je: tri rupe probušite šilom i samo "ušijete" atraktivnom trakom. Creativity Prompt 
  3. Ovu knjigu sam ušivala koristeći malo više trake: pogledajte ovde.
Neka vam je srećan i uspešan rad, čime god se bavili.

Pomoć u kući

21 February 2010

Japanski način sređivanja ormana:



A usput bih da se zahvalim onima što "izmisliše":

Mašinu za pranje veša,
mašinu za prajne sudova,
usisivač.

Samo još da se opremim svim tim oružjem, pa kud koji mili moji.

Gde ko živi?

20 February 2010

Stojimo u redu, N i ja.
Ljuti se kada ga zovem Niki. Ustvari namrgodi se, celo lice skupi oko onog medenog prćastog nosića i kaže negodujući:
-Ja niiisam Niki!
Zato ja od sada pišem samo jedno veliko al' važno N.
Iza nas stariji čovek, N počinje priču:
-Lete ptice, eno ih!
-To su gavrani, jel znaš ti koje su to ptice? One crne, i pametne.
-Nisu to gavranovi!
-Nego? Koje su to ptice?
Nema odgovora. Samo su se skupile obrvice, a usne zauzele nepućenu pozu. Glavica tumba neke ideje.
-To nisu gavranovi, oni ne žive ovde.
-A gde žive?
Oho, biiip, tanak led (postavili ste željeno pitanje gospodine, sad će vas odgovor razoružati). Poslala sam osmeh upozorenja.
-U knjizi.
Svi u redu smo se nasmejali, a ja sam poletela od ljubavi. Da obiđem koji krug po nebu sa pticama. Na krilima zadovoljstva i sreće.

Hrana za dušu, kuvari su deca

19 February 2010

Pada sneg, pada sneg,
trči zeko bos niz breg.
Trči, trči zeko moj,
smrznuće se nosić tvoj.

Ide lovac
drum drum drum.
Nosi pušku
dum dum dum.
Veverica
cin cin cin.
Gde je mamin sin?
Nema nema nema ga.
Pobeg'o je
ha ha ha.

Kaplje kiša kapljicama
kap kap kap.
Gazi gusan baricama
šljap šljap šljap.
Vrat je dugi nakrivio
ga ga ga.
Oba krila raširio
nek se zna.
Pošao je da se kupa
repić kus.
Veselo po vodi lupa
pljus pljus pljus.                                                                               

Gladne ptičice

18 February 2010

Mislim da će već sutra ulice biti bez snega. Sa svih strana kaplje voda, curi iz oluka i sa tendi. Tamo gde ima snega klizavo je ili se noga lako može uganuti u mešavini starog snega i bazenčića sa prljavom vodom. Vozači prskaju pešake štrokavom vodom koja je na kolovozu, često i bez mogućnosti da izbegnu ogromne bare. Za ledenice ne znam, toliko gledam gde gazim da bih ostala suva i neisprskana (da što manje pravim one grozne tufne od blata na nogavica pantalonama, tik iznad pete), da i ne znam šta mi se dešava iznad glave.
Ali pre samo par dana, beli pokrivač je bio inspirativan. Pravili smo jednostavne hranilice za ptice, uglavnom golubove. Dan ranije videli smo ih kako čeprkaju po snegu i deci je baš bilo žao što im je hladno. Doduše, niko nije pomenuo čarapice ili čizmice za golubove. Mislim da su one ipak bile srećnije što su se domogle velike kore hleba koju je neko bacio u sneg pa je tu omekšala i lako se drobila. Ali cilj je bio da deca odnesu ptičicama mrvice, da malo brinu o prirodi i onome što ih okružuje. O tome koje ptice žive u našem okruženju tek ćemo da pričamo.

Naše hranilice (bar smo pričali o tome zašto ovo nisu gnezda) su jednostavno isečene kutije od dugotrajnog mleka i soka. Deca su mrvila korice suvog hleba, Mama je pomagala, a sve je bilo brzo gotovo. Nadam se da će bar jedna ptičica da provali šta je u posudicama, da ne moram i njih da učim gde i odakle se jede.


Hranilice nisam proveravala, plašim se da su pune. Ali ako i za par dana bude tako, moraću da prospem hleb, pa neka ga bar pokljucaju sa zemlje. Uskoro će krenuti crvići i bubice da se množe, koja će ptica još da se bakće sa suvim hlebom?!?

Drvo ljubavi

17 February 2010

Sveti Trifun je bio 14.februara, pravoslavna verzija priče "my Valentine".
Mi smo pravili čestitke koje ćemo poslati onima koje tog dana nismo mogli da zagrlimo i poljubimo, jer nam nisu blizu. Samo još da odemo do pošte; poslednji put kada smo slali čestitke nije bilo tako dobro kako su se deca, zapravo Beti nadali. Platili smo teti iza šaltera i to je bilo sve, niti su deca videla markice nisti su sami ubacili koverte u poštanske sandučiće. Zato ćemo ovaj put paziti da čestitkama poželimo srećan put na pravi način.

Ideja je potekla sa ovog slatkog mesta.

Usput smo naučili kako da sečemo nekoliko listova papira odjednom, kao i da nam neki katalozi dečijih igračaka i veselih odela mogu odlično poslužiti za efekat veselih boja i neobičnih kombinacija.

Dakle, stablo je oblika detetove šake, listovi su srca različite veličine i oblika. Leptiriće napravite od 2 srculenca koja ćete spojili užim delovima, pa docrtajte antene ako želite. Ili isecite papir u obliku leptira ali zalepite samo njegov središnji deo.


Naša drveta pre nego što krenu na put.


Ovoga puta mlađe dete je više uživalo u ocrtavanju svoje ručice i igranju sa lepkom, tako da je ovo verovatno odlična zabava za trogodišnjake. Bake i Deke će verovatno naročito voleti da vide kako im unuci rastu, pa ne zaboravite da pored korena drveta ljubavi zapišete i datum i ime deteta.


Mogli smo dodati i oblačiće i docrtati sunce i travu, ali deci je bilo dosta stvaranja, a njihova je poslednja kada su igrarije u pitanju. :)

Malo je falilo da zaboravim, jeste li znali da je 16.februar dan palačinki? Nije da je to nešto naročito važno, ali meni su ti datumi slatki. Iduće godine ne budete znali šta da radite, spremajte sa decom palačinke (važi i za nas).

Samo se čekao sneg

16 February 2010

Sećate li se šarenog snega kod Katie Sokoler? Jedna od današnjih zanimacija bila je bojenje sveta (bar jednog njegovog dela). Mi smo doduše odlučili da malo promenimo oružje protiv beline - umesto prskalica smo uzeli flašice i izbušili svaku (po 3 rupice) iglom koju smo zagrejali upaljačem. I iskreno, bolje uzmite prskalice. Nije ni ova varijanta loša (jeftina je, a i te se flašice brzo skupe) ali mala deca mogu da se isprljaju, ili isprskaju vas. U pitanju su boje za hranu pa će se nadam se naše fleke oprati.

Jedina prednost je što možete lako da crtate po snegu. Uostalom videćete našu princezu sa krunom, minđušama, crvenim rukavicama i crvenim čizmicama sa štiklicom. Kasnije je dobila i balon, ali su se tati do tad smrzle ruke pa je i on dobio rukavice.



Mi smo ostavili crteše u dvorištu jednog vrtića, sasvim slučajno - krenuli smo u veliki park na sankanje. Nadam se da će se deca, koja krenu u njega sutra, bar malo obradovati. Ako se neko i bude ljutio, nek očisti sneg i nestaće i naši crteži ili neka ih trpi još koji dan. Kažu da će do petka biti kiše i toplog vremena.








P.S. I Škrabalica je bojila sneg danas (jupiii), izgleda da je ovaj ponedeljak bio jedan veseo zimski dan.
Čestitam svima kojima je i bez šarenog snega bio pun radosti i boja.

Knjiga od koverti ili naša šarena šuma

14 February 2010

Evo jedne veoma korisne "knjižice", ukoliko imate manjak fioka za odlaganje računa koje morate da platite ili priznanica koje u prodavnici dobijete ako koristite kartice za plaćanje. Meni se to večito viče po manjim, pa onda većim kesama, kutijama od keksa, ali u suštini vrlo nesređeno. 

Može ova knjižica da bude i sladak poklon pun fotografija složenih po nekim važnim datumima, ili opet po mesecima. Pa još dodate ceduljice ispisane anegdotama i važnim događajima.

Može se koristiti i da recimo učite decu da razlikuju boje - na svakoj koverti napravite žvrljotinu u nekoj boji, iz raznih novina ili reklamnih časopisa isečete odgovarajuće slike (crvene rukavice, zelena torba...). Zadatak deteta je da ih pravilno rasporedi. Na kraju igre one će ostati uredno sližene, a ne razbacane na sve strane.


Ako vam se ideja svidi, a još vam i bude koristila, biće vam potrebno:
  • 12 koverata (po jedna za svaki mesec), 
  • papir koji ćete savijati (npr. fotokopir papir u boji, mada može i tanji karton), 
  • karton za korice, 
  • traka za vezivanje knjige (može bilo koje parče platna, dovoljno duga i 
  • nešto za dekoraciju i lepak.
Uputstva za pravljenje ove knjige možete naći jednostavno, odete na google i otkucate "envelope book". Pojaviće se gomila upustava, a evo koja su se meni najviše dopala:
  1. WhiMSy love  (tu ćete naći link za paper-source)
  2. Creativity Prompt
  3. making-mini-scrapbooks.com
  4. The Craftyblog
  5. Whipup.net (sasvim drugačije, ali preslatko)

Za drveće sam koristila novine, akvarel drvene bojice i flomaster za konture. 
Cvet se lako pravi od novinskog papira i celofana za uvijanje poklona. Krugove sam gužvala, seckala pa lepila i stvarno izgleda super, mnogo bolje nego na slici. 


Sve ostalo je igranje i eksperimentisanje, zavisno od toga koliko imate volje i vremena. Vidi se da sam ja probala da budem kreativna sa tušem, ali nisam bila zadovoljna. Brzo sam odustala od svega drugog, našla sam super fontove na netu - za svaka dva meseca sam koristila drugačiji. Beti je svemu dala svoj doprinos, dok joj nije dosadilo crtala je i bojila.


Najvažnije od svega je da se dobro zabavite stvarajući!
 
Creative Commons лиценца
Ово дело је лиценцирано под условима лиценцеCreative Commons Ауторство-Некомерцијално-Без прерада 3.0 Србија. Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Serbia License.